Szkoła Matematyki Poglądowej

Szkoły Matematyki Poglądowej to ogólnopolskie konferencje, których celem jest propagowanie matematyki i kultury matematycznej. Wygłaszane na nich wykłady poświęcone są matematyce żywej, nie kryjącej się wśród formalizmów, przystępnej dla nie-specjalistów. Szkoły organizuje Ośrodek Kultury Matematycznej przy wsparciu matematyków z uczelni wyższych całego kraju.

Szkoły są otwarte dla wszystkich, którzy są z matematyką związani, niezależnie od tego, czy jej uczą, uprawiają ją, piszą o niej, czy tylko się nią pasjonują. Szczególnie mile widziani są młodzi matematycy, którzy uczą, bądź chcą uczyć, w szkołach wyższych.

Szkoły Matematyki Poglądowej odbywają się dwa razy do roku, zawsze w ostatni weekend stycznia i sierpnia (weekend przedłużony do 5 dni — od piątku rano do wtorku w południe), zazwyczaj niedaleko Warszawy.

Zasadniczą częścią każdej ze Szkół są 24 wykłady trwające po 45 minut i dwa dłuższe. Każda Szkoła ma temat przewodni, z którym związane są poszczególne odczyty. Wśród wykładowców, których jest zazwyczaj 26, są najlepsi popularyzatorzy matematyki w Polsce oraz zaproszeni goście — wybitni specjaliści z dziedzin pozamatematycznych.

Tradycyjnie w czasie każdej ze Szkół ma miejsce także konkurs na Wzorowego Słuchacza oraz głosowanie na najlepszy wykład. Zwycięzca tego ostatniego zostaje na początku kolejnej Szkoły odznaczony Medalem Filca oraz wygłasza wykład inaugurujący.

W trakcie Szkół kwitnie także życie kuluarowe, stałymi punktami programu są w lecie ognisko, a zimą bal. W Szkołach uczestniczy średnio 60 osób.Tych z Państwa, którzy chcieliby samodzielnie zadysponować jednym procentem swojego podatku, prosimy o rozważenie koncepcji, by przeznaczyć go na leczenie Alusi Nowickiej

http://alicja-nowicka.blog.onet.pl

Alusia, o której mowa na tej stronie, bardzo poważnie chora, jest wnuczką wielokrotnego prelegenta i uczestnika Szkół OKM, Andrzeja Dąbrowskiego z Wrocławia.Aktualności

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na kolejną, LV Szkołę Matematyki Poglądowej.

Tytuł: Co pieniądz robi z nami, a co my robimy z pieniądzem?

Data: 27-31 stycznia 2017 roku

Miejsce: Hotelu "Relaks", Trakt Lubelski 4, Wola Ducka (koło Otwocka)

Przybliżony koszt uczestnictwa: 600 zł

Grono specjalistów praktyków i teoretyków z dziedziny makro i mikroekonomii, aktuariatu, banków i giełdy oraz hazardu przybliżać będzie świat pieniądza. Mówić będą m.in.:

  • Dlaczego do finansów nie wystarczą proste rachunki, a jest potrzebna matematyka finansowa?
  • Dlaczego Nash dostał Nagrodę Nobla z ekonomii?
  • O antykapitalistycznej mentalności ludzi wykształconych (Mises, Hayek i inni)
  • Prawdziwa elektroniczna gotówka, czyli o zapomnianym protokole Brandsa

Wśród prelegentów znajdą się m.in.:

  • Andrzej Topiński (były wiceprezes Związku Banków Polskich, były prezes PKO BP),
  • Wiesław Thor (członek Rady Nadzorczej mBanku),
  • Włodzimierz Waluś (Dyrektor Departamentu Ryzyka Rynków Finansowych w mBanku),
  • Tomasz Rolski (współautor "Podstawy matematyki ubezpieczeń na życie" - pozycji obowiązkowej przy przygotowywaniu się do zawodu aktuariusza, specjalizuje się w zakresie procesów stochastycznych i teorii ryzyka),
  • Mariusz Skałba (wielokrotny członek Komisji Egzaminacyjnej dla Aktuariuszy, specjalizuje się w teorii liczb oraz ubezpieczeniach i matematyce ubezpieczeniowej).

Harmonogram 55. Szkoły


Aktualności można śledzić na fb www.facebook.com/SzkMatPog/.